Przejdź do strony głównej
Przejdź do strony głównej

FAQ

 
2019-07-21  
 • Czemu zmieniono rozwinięcie skrótu LHS z Linii Hutniczo-Siarkowej na Linię Hutniczą Szerokotorową?

  Dnia 1. grudnia 2000 r. Zarząd PKP powołał nową spółkę zarządzającą LHS. W zasadzie wrócono do  korzeni  LHS, kiedy to istniała D-LHS (Dyrekcja Linii Hutniczo-Siarkowej). Zarząd spółki doszedł do wniosku, iż LHS nie wozi się od kilku lat siarki (dokładnie od 1994 r.), tak więc zaszła konieczność modyfikacji nazwy, jednak bez zmiany skrótu - stąd też nieco inna nazwa kryje się od nowego millenium pod skrótem LHS.
  Cała sytuacja jest dość przewrotna z historycznego punktu widzenia - we wczesnych latach LHS przewożono dużo węgla tą linią i był dylemat czy uwidocznić to w nazwie, jednak pozostawiono ją wtedy bez zmian.
  [LINK]

 • Czy po LHS jeżdżą pociągi osobowe?

  Praktycznie nie. Kiedyś jeździły, np. Olkusz-Lwów, kilka lat temu jedyne wagony pasażerskie jeżdżące po LHS to dwie salonki włączone w skład pociągu "Jarosław".
  [LINK]

 • Na stronie z fotografiami taboru widziałem tylko lokomotywy spalinowe. Czy to znaczy, że LHS jest nie zelektryfikowana?

  W planach budowy zakładano taką możliwość, jednak nigdy nie zelektryfikowano LHS.
  [LINK]

 • Czy na LHS jest stosowana gdzieś sygnalizacja kształtowa?

  Na LHS stosowana jest wyłącznie sygnalizacja świetlna.
  [LINK]

 • Czy po LHS składy prowadzi się wyłącznie podwójną trakcją?

  Raczej tak - jest to najczęściej spotykany układ. Czasem pociąg prowadzi pojedyncza lokomotywa, przy sprzyjających warunkach można też zobaczyć skład prowadzony trakcją potrójną (głownie ST44) lub nawet poczwórną. Przy czym w przypadku trakcji poczwórnej trzecia i czwarta lokomotywa sa z reguły podsyłem - są więc wyłączone. Na LHS dopuszcza się ruch maksymalnie ośmiu lokomotyw sprzęgniętych razem, jednak przypadki spotkania pociągu prowadzonego więcej niż czterema maszynami jednego typu należą do rzadkości.
  [LINK]

 • Na niektórych zdjęciach widać dwa tory. Czy LHS jest dwutorowa?

  LHS jest obecnie linią jednotorową (rozważana jest możliwość wprowadzenia drugiego toru na wybranych szlakach).
  W niektórych miejscach LHS przebiega równolegle do linii normalnotorowych, więc może stąd wziął się drugi tor na zdjęciu.
  [LINK]

 • Jaka jest maksymalna prędkość na LHS?

  Różna ze względu na prowadzone modernizacje. Obecnie najwyższą prędkością drogową na LHS jest 80 km/h.
  [LINK]

 • Co z popychem? Podobno na LHS w którymś miejscu pociąg ma dołączoną z tyłu lokomotywę popychającą.

  Kiedyś popych był prowadzony na odcinku Sędziszów LHS - Jeżówka (km 349.900). Obecnie ze względu na modernizacje maszyn trakcyjnych rzadko jest spotykany i stosowany w razie porzeby przy ciężkich warunkach w zimie na odc. Zwierzyniec Towarowy-Bi?goraj LHS (pomaga przejechać przez tzw. Kanion).
  [LINK]

 • Jaka jest przeciętna długość/masa pociągu na LHS?

  Z założeń wynikało: długość - 750m, masa do 4000 t. Obecnie jest więcej - ok. 5000t. Najczęściej dla składów rudowych jest to około pięćdziesięciu węglarek.


  [LINK]

 • Czy LHS przechodzi przez (jakiś) tunel?

  Nie, na linii LHS nie ma tuneli. Co się tyczy słynnego tunelu pod Kozłowem, to LHS obiega masyw Białej Góry (gdzie znajduje się ów tunel) szerokim łukiem od północnego zachodu.
  [LINK]

 • Czy można robić zdjęcia na LHS, czy trzeba uzyskiwać jakieś specjalne zezwolenia?

  Dawniej (do roku 1990) nie można było oficjalnie tego robić ze względu na strategiczne znaczenie linii oraz istniejące zakazy.
  Obecnie sprawy dotyczące fotografowania reguluje Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z dnia 23 listopada 2004 r. (Dz.U. Nr 264, poz. 2636 i 2637) i w żadnym jego punkcie nie zabrania fotografowania.
  Należy jednak pamiętać, że przebywanie na terenie kolejowym w miejscach innych niż przeznaczone do użytku publicznego wymaga zgody właściciela terenu kolejowego.
  [LINK]

 • Jaki jest kanał radiołączności pociągowej LHS?

  Na ogół jest to kanał pociągowy nr 1 (nie wiem jak to jest w nowych manipulatorach Koliber, ale podobnie zapewne) o częstotliwości 150.725 MHz. Używane są też odrębne częstotliwości manewrowe. Listy innych częstotliwości i kanałów kolejowych znajdziesz na tej stronie.

  Uwaga: Od momentu instalacji Kolibrów i rejestratorów rozmów na LHS prowadzi łączności pociągowe w miarę niezbędnych potrzeb, stąd też jest to zjawisko rzadkie.
  [LINK]

 • Reprezentuję firmę [...]. Jesteśmy zainteresowani przewiezieniem po LHS towarów [...] od stacji A do stacji Z [...]

  Co jakiś czas zdarza się, że przez pomyłkę autor LHS.pl otrzymuje zapytania ofertowe dotyczące stawek przewozowych i oferty handlowej. Informuję, iż LHS.pl nie świadczy przewozów po LHS, jest jedynie prywatnym serwisem internetowym mającym na celu popularyzację linii LHS i nie udzielane są informacje o charakterze handlowym, gdyż nie leży to w interesie autora serwisu.
  [LINK]

 • Dlaczego nie ma działającej mapy pokazującej gdzie aktualnie są pociągi LHS?

  Strona, którą wielu wspomina należy do spółki Quantum Software - została tam czasowo i jedynie testowo udostępniona wizualizacja ruchu po LHS na czas wdrożenia systemu QPilot w Zamościu. Jak wiele rzeczy udostepnionych czasowo, kiedyś nadszedł czas na koniec testów i wizualizacja została wyłączona.
  Wiem, iż były plany udostępnienia takiej wizualizacji na stronie spółki PKP LHS, jednak kiedy i w jakim zakresie - nie wiadomo.
  [LINK]

 • Co oznacza skrót CZH?

 • Co oznaczają skróty CHL, ILC?

  CHL - Centrum Handlowo-Logistyczne, ILC jest skrótem od angielskiego odpowiednika tej nazwy - International Logistic Centre. Spotyka się też rozwinięcie - ILCS - International Logistic Centre Slawków.
  [LINK]

 • Jakiego sprzętu używasz? Jakim programem są obrabiane filmy/zdjęcia?

  Obecnie używany jest sprzęt cyfrowy. Zdjęcia są obrabiane zestawem programów do tego celu stworzonych. Filmy natomiast przy pomocy jednego z komercyjnych programów do obróbki video.
  [LINK]

 • Czy tor szeroki dochodzi bezpośrednio do Huty Katowice?

  Nie. LHS kończy się na zachodniej głowicy stacji Sławków LHS. Dalej charakterystyczną "serpentyną" szerokotorowa bocznica biegnie do Bazy Przeładunku Rudy Huty Katowice mieszczącej się w Dąbrowie Górniczej. Tam ruda jest rozładowywana i biegnie taśmociągiem (mija się go jadąc z/do Krakowa drogą nr 94) do Huty.
  [LINK]

 • Czy istnieje jakieś stowarzyszenie skupiające miłośników/entuzjastów LHS?

  Stowarzyszenia Miłośników LHS jako takiego obecnie nie ma.
  [LINK]

 • Chciałbym pojechać na LHS i zrobić tam parę zdjęć pociągom. Jak często jeżdżą?

  Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W zależności od miejsca pobytu i rozkładu na dany dzień można np. spotkać dwa pociągi w ciągu kwadransa; można też pojechać i nic nie będzie jechać przez kilka godzin. Generalnie największy ruch jest od granicy do Zamościa, i potem im dalej na wschód tym częstotliwość maleje.
  [LINK]

 • Czy możesz mi przesłać rozkład jazdy pociągów na LHS? Kiedy i o której kursuje pociąg XXXX?

  Nie posiadam takich informacji. Specyfika ruchu towarowego nie gwarantuje, że dany pociąg w ogóle pojawi się na szlaku.
  [LINK]

 • Mam parę zdjęć z LHS. Czy mogę je nadesłać?

  Oczywiście, jeśli tylko jesteś ich autorem. Jeśli posiadasz jakieś zdjęcia archiwalne, to są też one mile widziane.
  [LINK]

 • Nadesłałem swoje zdjęcia. Czy i kiedy zostaną opublikowane?

  Proszę nie pytać się kiedy, ani które będą na stronie - jak będą, to je zobaczysz :).
  PS.: Przypominam, że molestowanie jest karalne :P
  [LINK]

 • Chciałbym wykorzystać materiały, zdjęcie(~a) z Waszej strony. [...]

  1. Zapoznaj się uwa?nie z zasadami udostępniania zdjęć. Zaoszczędzi to czas i nerwy zarówno Tobie jak i mnie.
  2. Jedyną wiążącą formą wnioskowania o użyczenie danych jest e-mail przesłany do autora LHS.pl z danymi, które są wspomniane w zasadach udostępniania zdjęć. Brak jakiejkolwiek danej, bądź anonimowość osoby piszącej opóźniają bądź wykluczają jakąkolwiek odpowiedź (nie odpowiadam po prostu na takie listy). Proszę o uszanowanie mojego czasu i nie załatwianie sprawy przez komunikatory internetowe czy telefony (nie jest to wiążące, poza tym sygnalizuje to niepoważne podejście do sprawy).
  3. Podaj o jakie zdjęcia Ci chodzi, najlepiej w e-mailu wklej do nich linki, nie wydaję zgody na "jakieś zdjęcia, wybrane".
  4. Podawaj jasny i czytelny powód dla którego chcesz wykorzystać dane.
  5. Niektórych zdjęć nie udostępniam w większych rozdzielczościach z założenia (zasadniczo wszystkich wykonanych przed 2003 r. kiedy były wykonywane analogowo), ze względów technicznych (czas i koszt skanowania z negatywu). Nie wydaję też zgody na publikację jeśli nie jestem autorem zdjęć i autor nie udzielił mi stosownego pełnomocnictwa.
  6. W przypadku braku zgody (a za taki uznaje się również brak odpowiedzi na Twój e-mail), pamiętaj, że nie wolno Ci wykorzystywać danych, niezależnie od celu w jakim miały by być użyte.

  [LINK]

 • Jakie są wymagania techniczne odnośnie nadsyłania zdjęć?

  • Zdjęcia do publikacji należy przesyłać na adres t.ciemnoczulowski [tu wstaw znaczek ma?py] lhs.pl . W treści listu należy obowi?zkowo zawrzeć informację "Oświadczam, że jestem autorem nadesłanych zdjęć, i wrażam zgodę na ich publikację na łamach serwisu internetowego LHS.pl. <Imię i nazwisko autora>".
   Brak w/w zapisu w treści listu oznacza, że zdjęcia przesyłane są w innym celu (np. prywatnie do wiedzy autora serwisu) i nie będą publikowane.
  • Autor serwisu z zasady nie ingeruje w nadesłane zdjęcia (poza korektą rozmiaru, kadru i opisu jeśli to konieczne) i nie wykonuje retuszu nadesłanego materiału ze względu na permanentny brak wolnego czasu. Tak więc ostateczny wygląd zdjęcia jakie chcesz zamieścić zależy od Ciebie.
  • Zdjęcia powinny być w formacie JPG, krótszy bok powinien mieć minimum 600 pikseli. Nie ma wymagań odnośnie ilości punktów na cal, itd.
  • Format nazwy pliku to I.Nazwisko.DSC12345.jpg (pierwsza litera imienia, kropka, nazwisko bez polskich liter, kropka, nazwa oryginalnego pliku) - w przypadku zdjęć z aparatów cyfrowych zamiast frazy DSC12345 może występować inna np. IMG12345. Nazwy plików nie mogą zawierać znaków diakrytycznych (ąęó, itp) oraz znaków specjalnych (przecinki, nawiasy, apostrofy, itd.).
  • Warto opisać, co przedstawiają zdjęcia i gdzie zostały wykonane (kilometr linii, lub miejscowość).
   Proszę o nie robienie z nazw plików opisów do zdjęć.
   Opisy można zamieścić w emailu, lub pliku tekstowym załączonym do listu (jak komu wygodnie).
   Posiadacze przeglądarki FastStone Image Viewer mogą to zrobić w polu tekstowym dostępnym po wciśnięciu klawisza "T" na zdjęciu - napewno ułatwi mi to pracę i przyspieszy publikację.
  • Pożądane jest, aby zdjęcia wykonane aparatem cyfrowym zawierały metadane EXIF (każda cyfrówka takie robi). Jeżeli program graficzny podczas obróbki niszczy te dane, należy datę i godzinę wykonania zdjęcia podać w jego opisie.
  • Możliwe jest dołączanie do zdjęć własnych stopek - znaków wodnych (tzw. watermark) przez autorów. Stopka może mieć wpisany URL strony domowej autora lub firmy, która fotografię nadesłała. Proszę jednak o rozsądek i wyczucie gustu w tym zakresie.

  [LINK]

 • Czy możecie mi nadesłać jakies gadżety związane z LHS?

  Ponieważ serwis internetowy LHS.pl jest przedsięwzięciem niekomercyjnym posiada jedynie limitowaną serię własnych gadżetów związanych z tematyką LHS. Ponieważ jest ich niewiele ukazują się one przy specjalnych okazjach i nie są do nabycia.

  Co siś tyczy gadżetów spółki PKP LHS, można je otrzymać przy okazji targów i imprez związanych z kolejnictwem. Po tym jak zaczęły się one ukazywać na aukcjach w serwisie internetowym Allegro spółka (ze zrozumiałych względów) zaprzestała ich wysyłania chętnym.


  [LINK]

 • Z cyklu: szukam pracy

  Autor LHS.pl otrzymuje ostatnio coraz więcej listów w sprawie "podjęcia pracy", a dokładniej jak się okazuje nie dla LHS.pl, lecz w spółce zarządzającej linią. Uprzejmie informuję, iż LHS.pl jako serwis prywatny o charakterze non-profit nie zatrudnia nikogo (słownie: NIKOGO) - każdy chętny pracuje dobrowolnie na zasadach wolontariatu (autor tych stron również). Co do zatrudnienia w spó?ce - trzeba pytać w Zamościu.
  [LINK]

 • Dlaczego na mijankach krzyżowanie składów odbywa sie czasem w myśl zasady, że pociąg rudowy stoi na torze 1, a skład z próżnymi wagonami omija go torem dodatkowym na biegu?

  Nie ma odrębnej pisanej zasady mówiącej jak krzyżować pociągi na mijankach poza typowymi zasadami przewidzianymi dla sieci PKP. Występuje jednak pewna zaszłość historyczna związana z tymm, że pociąg nieparzysty (jadący w kierunku na zachód) ma priorytet nad pozostałymi. Nieformalnie mówi się też o względach praktycznych takiego sposobu prowadzenia ruchu - ciężki skład z rudą łatwiej rusza z prostej, nie ma też problemu z wyrabianiem się elementów na rozjazdach.
  [LINK]

© LHS.pl 1998-2019
 
NINIEJSZY SERWIS INTERNETOWY MA CHARAKTER INFORMACYJNY I NIE JEST ZWIĄZANY Z ŻADNYM PODMIOTEM ZARZĄDZAJĄCYM I/LUB ŚWIADCZĄCYM PRZEWOZY PO LINII KOLEJOWEJ NR 65 (LHS).
NIE GROMADZIMY DANYCH NA TWÓJ TEMAT - SERWIS NIE KORZYSTA Z MECHANIZMU tzw. CIASTECZEK (COOKIES). Broadworks Engine v. 1.05